Základní informace o whistleblowingu

Co je to whistleblowing?

Whistleblowingem se rozumí proces oznamování protiprávního či jiného neadekvátního chování, o kterém se oznamovatel (tzv. whistleblower) dozvěděl. Tento pojem původně pochází z anglického slovního spojení „to blow the whistle“, tedy v překladu „zapískat na píšťalku“, neboť zapískání se děje zejména, pokud někdo porušuje pravidla.

postava-becompli@1X

Právní úprava whistleblowingu vychází ze směrnice EU 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Cílem směrnice je zavést interní oznamovací kanály, jejichž prostřednictvím by oznamovatelé mohli bezpečně a anonymně oznamovat protiprávní jednání, o němž se dozvěděli při výkonu své činnosti. Současně směrnice poskytuje maximální ochranu oznamovatelů proti odvetným opatřením nebo jiným sankcím, kterým by oznamovatelé mohli být vystaveni právě v důsledku podání oznámení. Mezi taková ochranná opatření patří zejména možnost podat oznámení anonymně, vysoké požadavky na zabezpečení oznamovacích systémů či ochrana osob, které poskytly oznamovateli podporu.

Kdo a kdy může oznámení podat?

Oznámení může učinit každá fyzická osoba, která se o protiprávním jednání dozvěděla v souvislosti s výkonem své práce či obdobné činnosti. Mezi tyto osoby tak patří například zaměstnanci, OSVČ, dodavatelé zboží, služeb nebo stavebních prací, stážisti či uchazeči o zaměstnání.

Podat oznámení je možné kdykoli, kdy se oznamovatel dozví, že bylo spácháno či potenciálně mohlo nebo může dojít ke spáchání protiprávního jednání. Protiprávním jednáním je myšleno jakékoli jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku.

Jak jsou oznamovatelé chráněni?

Zákon o ochraně oznamovatelů zakotvuje několik opatření, která mají za cíl umožnit oznamovatelům bezpečně a anonymně oznámit protiprávní jednání, aniž by byli vystaveni odvetným opatřením či jiným negativním následkům. Mezi tato opatření patří jak vysoké požadavky na zabezpečení oznamovacího kanálu, tak povinnost ochrany oznamovatelů před nepříznivým zacházením či právo oznamovatelů na přiměřené zadostiučinění v případě vzniku újmy.

Co když někdo oznámí nepravdivé informace?

Oznámení lze učinit bez obav i přesto, že si oznamovatel není jist, zda je oznamovaná situace skutečně trestným činem nebo přestupkem. Po přijetí oznámení je jeho obsah pečlivě zkoumán příslušnými řešiteli a v případě, že oznámená situace není protiprávním jednáním, bude vyřazena z dalšího zpracování. S výsledkem posouzení důvodnosti oznámení je oznamovatel seznámen.

Naproti tomu vědomé oznámení nepravdivých skutečností je přestupkem, za který lze uložit pokutu, popř. takové jednání může představovat trestný čin.

Proč naše řešení BeCompliant?

BeCompliant přináší jednoduchý způsob, jak zavést vnitřní oznamovací systém ve Vaší organizaci, který bude plně odpovídat zákonným požadavkům včetně požadavkům na anonymitu a zabezpečení dat.

Získáte jednoduchý nástroj pro administraci oznámení, a navíc máte možnost využít i naše řešitele, kteří jsou proškoleni v daných právních oblastech. Můžete tak získat komplexní a efektivní řešení s minimálními náklady.

Používání aplikace BeCompliant je navíc zcela jednoduché! Jak funguje se dozvíte zde.

>